• +420 721 485 602
  • info@srovnejkopyta.cz

Yearly Archive 2021

Změna morfologie kopyt po sundání podkov Oldenburská kobylka

Charakteristika: plemeno Oldenburský kůň, věk 15 let. U současné majitelky od 3 let. Kovaná od 4 let na přední kopyta. Díky volným vazům, špatně navázaným bedrům, celkově špatnému postoji byla jednou nebo dvakrát kovaná na zadek.

Ustájení: kobylka žije v kombinovaném pastevním ustájení na pozemku o velikosti cca 1 hektar s dalšími koňmi, květen – listopad 24/7 venku, jinak v zimě na noc box.

Využití: rekreační ježdění. Drezúrní práce s důrazem na uvolnění těla i psychiky koně se zapojením zádě, vyjížďky do terénu. Kobylka má volnější kolenní vazy, což se projevuje při pohledu zezadu v pohybu – stehna se jakoby více vlní v kyčlích. Pravidelná práce a posilování kobylce svědčí. Kolenní klouby jsou pak více stabilizované.

Stav kopyt: přední kopyta byla podkována od 3 let kobylky, zadní kopyta naboso. Díky volným vazům, špatně navázaným bedrům, celkově špatnému postoji byla jednou nebo dvakrát kovaná na zadek se silnějším jedním ramenem, což podrželo nohu, kobylka se zlepšila v pohybu, ale po druhém kování se jí vylomila stěna a podkovy na zadních kopytech byly sundány. Majitelka v průběhu života kobylky zkoušela kobylku dvakrát zout i z předních podkov, ale z důvodu velké lámavosti kopytních stěn a špatné chůzi, se majitelka vždy k podkování předních kopyt vrátila. Potřetí majitelka zkusila zout podkovy na základě konzultace se Srovnejkopyta.cz. Přechod byl pro kobylku těžký, ale je úspěšný. Kobylce do určité míry opadlo vybudované osvalení z předchozího období a určité tělesné partie byly z nového stavu namožené. Kobylce byl upraven jezdecký režim tak, aby na ní nebyly kladeny nadměrné nároky, ale zároveň aby jí pomohl se rozhýbat a zvyknout si na nový stav. V současné době postupně nabírá původní formu.

V přechodném období kobylka chodila v botách a momentálně je potřebuje již jen na tvrdém a kamenitém terénu. Kopytní pouzdra zejména předních nohou byla deformovaná, střelka propadlá k zemi, kopytní stěny slabé a chodidlo ploché. Od května 2021 aplikován P3Trim každé 4 týdny. Po sundání podkov se stěny v prvních 3 měsících velmi lámaly. Kobylka se pohybovala velmi opatrně a po tvrdém a kamenech chodila bez bot velmi špatně a s námahou.

Příspěvek monitoruje levé a pravé přední kopyto.

Levá přední

Květen 2021 před trimem. Vyboulená korunka poukazuje na deformaci kopytního pouzdra – předozadní stlačení kopytního pouzdra – špice a patky jsou rostlé k sobě blíže než je fyziologické, vyboulení ve čtvrtích. Schéma níže.
Vlevo květen 2021, vpravo prosinec 2021
Schéma deformace kopytního pouzdra
Květen 2021 po trimu
Červen 2021 před trimem
Červen 2021 po trimu
Červenec 2021 před trimem. Odrůstající zlom v přední stěně.
Červenec 2021 po trimu
Prosinec 2021 před trimem
Prosinec 2021 po trimu
Levé přední kopyto vlevo 21.1.2022 před trimem, vpravo 21.1.2022 po trimu
Vlevo květen 2021, vpravo prosinec 2021
Vlevo 5/2021, vpravo 1/2022. Patky se rozevírají.

Pravá přední

Stav kopyt k 22.12.2021: Za 7 měsíců odrostlo kobylce staré kopytní pouzdro a narostlo nové, těsněji přirostlé ke kopytní kosti. V průběhu nárůstu nového pouzdra se objevil typický zlom v přední stěně. Kopytní stěny se již nelámou, jsou pevné, hladké a dostatečně tlusté oproti květnu 2021. Kvalita kopytních stěn se zlepšila pravidelným trimem s odlehčováním kopytních stěn bez změny krmiva. Chodidlo je nyní konkávní, patky i střelka se rozšířily. Tvar kopytních pouzder je fyziologický. Kobylka se pohybuje velmi dobře.

Více o P3Trimu zde v odkazu: http://srovnejkopyta.cz/p3trim/

Pohyb na jízdárně bez bot cca měsíc po sundání podkov:https://www.youtube.com/watch?v=5NWOGyu_vZo

Pohyb v botách na jízdárně říjen 2021: https://www.youtube.com/watch?v=ImIQ6_nIqZ4

Sousled vývoje levého předního kopyta zde. Na požádání mohu zaslat ve větším rozlišení:

Zadní kopyta:

Levé zadní kopyto 27.5.2021
Levé zadní kopyto po trimu 27.5.2021. Kost byla pravděpodobně v pozici negativní plantární úhel na což poukazuje vyboulená přední stěna.
Levé zadní kopyto před trimem 21.1.2022
Levé zadní kopyto po trimu 21.1.2022

Více o P3 trimu zde: http://srovnejkopyta.cz/p3trim/

Remodelace přerostlého kopytního pouzdra s podtočenými patkami

Charakteristika: kobylka kříženec český teplokrevník a paint horse, věk 3 roky

Způsob chovu: od hříběte na pastvinách s dalšími koňmi. Momentálně u nových majitelek na treku s dalšími dvěma koňmi.

Stav kopyt: kopyta byla do července 2021 trimována v delších časových intervalech, někdy i déle než po 8 týdnech. Kopytní pouzdra předních nohou byla výrazně přerostlá s deformacemi – sukně, podtočené patky, mírně kontrahované patky. Zadní kopyta podtočené patky a dlouhé špice. Všechny kopyta mají dobře vyvinutý tuhý prstní polštář a střelky. Od 26.7.2021 je kobylka trimována pravidelně každé 4 týdny. Deformace postupně mizí, střelky mají kontakt se zemí a patková část mohutní. Kobylka se pohybovala v minulosti dobře a i po pravidelné aplikaci P3Trimu se pohybuje dobře.

Příspěvek monitoruje levé přední kopyto.

Vlevo 7/2021 před trimem, vpravo 11/2021 před trimem
Bod došlapu se nachází v současné době více vzadu, patky tak mohou lépe nést váhu koně a zamezí to jejich dalšímu podtáčení
Vlevo 7/2021 po trimu, vpravo 11/2021 po trimu
Jednotlivé fáze remodelace ve stavu před trimem. Odlesk ve čtvrtích na fotkách nahoře poukazuje na deformaci kopytního pouzdra – vyboulení ve čtvrtích.
Jednotlivé fáze remodelace po trimu
Tím jak se rovnají patky se také rovná linie korunky
Patková sedla se nachází ve více fyziologické pozici. Ve čtvrtích bylo kopytní pouzdro vyboulené do stran vlivem podtočených patek, nyní již v pořádku.
Chodilo je ploché, časem zesílí chodidlo a vytvoří se konkávnost.

Změna morfologie kopyt Anglický plnokrevník

Kobylka Anglického plnokrevníka je součástí dětského jezdeckého spolku. V současné době je jí 13 let a je využívána k rekreačnímu ježdění (vyjížďky, práce na jízdárně, hobby závody). Kobylka je menšího vzrůstu a přesto, že má dobrý původ nebyla, pravděpodobně z důvodu malé výšky, zařazena do dostihového tréninku. Neví se, zda měla někdy podkovy. Posledních cca 7 let je určitě naboso. Kobylka je chována pastevním způsobem s dalšími koňmi. Příspěvek monitoruje levou přední nohu.

Stav kopyt září 2020: kopyta měla delší špice, přední stěna kopyta mírně vyboulená a podtočené patky u všech nohou. Přední kopyta v patkách mírně těsná. Podkovář v minulých letech ponechával v patkách podpatek. Od října 2020 aplikován P3Trim každé 4 týdny jehož součástí je trim patek na úroveň zdravého chodidla.

9/2020
4/2021
4/2021 po trimu
7/2021 po trimu a fáze předcházející zvednutí patkové části
8/2021
8/2021 po trimu

Stav kopyt září 2021: Kobylka chodí po celou dobu dobře. Po trimu byla občas citlivější na kamenech. Kopytní pouzdro má nyní více fyziologický tvar. Teprve během srpna 2021, tedy po roce pravidelného trimu s odlehčováním kopytních stěn každé 4 týdny se zvedla patková část.

9/2021
9/2021 po trimu

Stav k 11.3.2022: kobylka se pohybuje velmi dobře. Zlepšila se linie korunky i sklon patek a patková část mohutní. Patkové cibule se nachází výše nad zemí, než v minulosti. Remodelace pokračuje.

Více o použité metodě trimu na: http://srovnejkopyta.cz/p3trim/

Změna morfologie kopyt po sundání podkov Kladrubský valach

Majitelka zakoupila v roce 2020 pětiletého valacha z kladrubského hřebčína. Valach byl podkovaný na přední nohy. V říjnu 2020 mu nechala sundat podkovy. V lednu 2021 chodil kůň předními kopyty tak, že došlapoval od špic a byl citlivý vůči nerovnému povrchu pravděpodobně po přestrouhání chodidla předchozím podkovářem (známky odřezávání nožem na chodidle). Na všech chodidlech byly růžové otlaky. Podkovář majitelce navrhnul koně znovu podkovat z důvodu tenkého chodidla a citlivosti vůči povrchu. Majitelka si přála, aby byl kůň naboso a od ledna 2021 je aplikován každých 4- 5 týdnů P3Trim. Fotografie zachycují zajímavé morfologické změny levého předního kopyta. Změny u pravého předního kopyta probíhají obdobně. Jednotlivé fotky lze zvětšit klinutím pravou myší a otevřením v novém okně.

1/2021
2/2021
3/2021
5/2021
7/2021
8/2021
9/2021
Leden – květen 2021 s křivkami
Březen – srpen 2021 s křivkami
Leden – červenec 2021 po trimu
Leden – červenec 2021 po trimu křivky
Březen – srpen 2021 po trimu
Březen – srpen 2021 po trimu s křivkami
Vlevo 1/2021, vpravo 8/2021
Chodidlo leden – srpen 2021. Kopytní stěny jsou nyní silnější. Odlamující se kopytní stěna a separace jsou skoro úplně pryč (hnědá barva v bílé čáře je pouze obarvení od bahna). Zbývá pár prasklin ve vodní čáře kolem patek.
Obvod spodní části kopytního pouzdra a patková část se rozšířily
Hypotéza k vysvětlení průběhu změn. Kopytní pouzdro bylo zdeformované a tyto deformace postupně odrůstají, kopytní pouzdro mění tvar a přiléhá těsněji ke kopytní kosti a vnitřním strukturám. Změny tvaru probíhají jak z předozadního směru tak na stranách a po obvodu. V jednu chvíli může být horní polovina kopyta hladší a pravidelnější než druhá polovina kopyta. Růst kopytního pouzdra je tzv. fluidní proces. Růst je lidskému oku v daném čase neviditelný, ale neustále na mikroskopické úrovni probíhá. Rohovina roste a neustále se posouvá a tím v celkovém obraze mění postupně tvar kopyta. Fotografie zachycuje konkrétní stav v daném čase.

Aktuální stav k 30.8.2021: Kopytní pouzdra předních nohou postupně relaxují. V dalších měsících by se měla zvýšit patková část. Koník v tuto chvíli chodí dobře. Je citlivější na kamenech. Brzy bude natočena chůze a způsob došlapování. Předpokládaná doba rehabilitace, kdy se kopytní pouzdra po sundání podkov dostanou do fyziologického tvaru je dalších cca 5 měsíců.

Aktuální stav k 26.9.2021: patková část se zvedla, linie korunky je přímější. Kopyto je skoro ve fyziologickém stavu.

Vlevo leden 2021, vpravo září 2021

Stav po roce leden 2022: kopytní pouzdro má nyní skoro fyziologický tvar. Odrůstá ještě další drobný zlom. Koník se pohybuje lépe po tvrdém a kamenitém povrchu.

Vlevo leden 2021, vpravo leden 2022
Vlevo leden 2021, vpravo leden 2022
Vlevo leden 2021, vpravo leden 2022.
Všimněte si rozdílu nožem ořezané a neořezané střelky. Plocha která se dotýká země je u kopyta vpravo větší.
Vývoj tvarů kopyta po trimu během roku. Na vyžádání lze zaslat emailem ve větším rozlišení.

Více o použité metodě trimu na: http://srovnejkopyta.cz/p3trim/

Dostihová kobylka s high/low syndromem

Typický postoj koně s high/low syndromem. Zkrácená šlacha hlubokého ohybače způsobuje, že koni je pohodlnější stát z touto nohou neustále zakročenou. Při pasení se postoj ještě prohlubuje a vzdálenost mezi předkročenou a zakročenou nohou může být více než 60 cm. Dispozice pro zkrácení šlachy může vzniknout již v děloze matky popř. po narození hříběte z důvodu nadměrné křivosti těla či po úraze. Hříbě postupně hledá pohodlný postoj při pasení, stání a pohybu a vznikne zvyk, kdy hříbě ponechává vždy jednu nohu zakročenou a jednu předkročenou. Holeně zadních nohou by měly mířit kolmo k zemi. Díky negativnímu palmárnímu úhlu v obou zadních kopytech však míří nyní pod tělo.

Majitelka zakoupila v roce 2018 čtyřletou kobylku vyřazenou z dostihového sportu za účelem dalšího využití koně k rekreačnímu ježdění. Kobylka byla podkovaná na všechny čtyři nohy. Ustájena v noci v boxe, přes den chodila do výběhu, často sama, bez dalších koní. Od začátku nezvedala kobylka při chůzi pořádně zadní nohy a cca po roce u nové majitelky začala kobylka kulhat. Majitelka přizvala veterinární lékařku, která provedla kompletní prohlídku. Výtažek z výsledné zprávy veterinářky zde (ve formě obrázku přiložená v celém znění níže):

Anamnéza: Přetrvávající kulhání na pravou pánevní končetinu již několik měsíců, občas slabé kulhání na obě přední končetiny. Po doporučení veterináře nakována na pánevní končetiny, kulhání beze změny.

Závěr: Abnormální způsob pasení klisny má za následek celkovou svalovou nerovnováhu těla, velice zvýrazněnou přirozenou křivost koně a hlavně vadu postoje projevenou silným low heel /high heel syndromem. Klisna je chována pastevním způsobem, což znamená, že v tomto držení těla přetrvává většinu dne, čímž si veškeré vady a problémy fixuje, udržuje a bohužel i prohlubuje. Tyto následky jsou natolik velké, že ani razantní změna způsobu chovu společně se správným ortopedickým nakováním klisny by nevedla k natolik výraznému zlepšení, aby byla klisna schopná pracovat pod jezdcem. Dále toto držení těla pochopitelně značně přetěžuje veškeré struktury těla, takže se dá předpokládat dřívější nástup ortopedických problémů a s tím nemožnost využití koně k jezdeckým účelům. Klisna byla předvedena hlavně kvůli pravé pánevní končetině, kde vykazuje dlouhodobé kulhání. Vzhledem k pohybu končetiny a tvaru kopyta předpokládám, že by mohlo jít o negativní palmární úhel, což by prokázalo a potvrdilo rentgenologické vyšetření. Tento problém je nevratný a je nutné speciální ortopedické podkování.

Pastevní postoj kobylky v době vyšetření veterinářem

Z výše uvedeného bych klisnu nedoporučila k jezdeckému využití a to ani pro rekreační ježdění, aby byl dodržen welfare klisny. Zároveň se jedná o vady dlouhodobé, které vznikaly několik let na základě abnormálního postoje klisny a měly být řešeny v počátečním období života klisny, ideálně do půl roka života. Nyní je jejich řešení pouze částečné a bez větší záruky na úspěch.

Březen 2021: Majitelka si chtěla ověřit zda vyzkoušela všechny možnosti. Z minulosti slyšela o metodách bosého trimu, které napravily velmi špatný stav kopyt a kontaktovala mne přes mou stránku www.srovnejkopyta.cz. Po krátkém uvedení do problematiky bosého trimu a ukázky jiných úspěšných případů majitelka zajistila sundání podkov a bylo provedeno počáteční vyfocení stavu kopyt. Všechna kopyta kobylky měla velmi nefyziologický tvar, znemožňující správnou funkci kopyt. Takovýto stav kopyt měl bezpochyb i dlouhodobý vliv na celé tělo koně. Na základě zkušenosti s jinými koňmi se dalo předpokládat, že LP, LZ i PZ měly negativní palmární úhel a PP měla zase nadměrný kladný palmární úhel na což poukázal i velký otlak v chodidle v místě, kde se uvnitř kopyta nachází hrot kopytní kosti. Po dohodě s podkovářem je u kobylky od března 2021 aplikován P3Trim (fotky lze zvětšit otevření v novém okně).

Otlak v místě uložení špičky kopytní kosti
Levá přední výchozí stav
Pravá přední výchozí stav
Levá zadní výchozí stav
Pravá zadní výchozí stav
Levá přední květen 2021. Patkové cibule jsou již nad zemí.
Pravá přední květen 2021
Levá zadní květen 2021
Pravá zadní květen 2021

Červen 2021: Společně s kamarádkou vytvořila majitelka na svém pozemku trekové ustájení, které do budoucna dopřeje kobylce více pohybu a přeruší zlozvyk pastevního postoje, jelikož pastva bude koním umožněna jen výjimečně. Krmení nyní probíhá ve formě přídělů sena v sítích cca 1 metr nad zemí.

Vlevo LP po trimu březen 2021, uprostřed červenec 2021, vpravo srpen 2021
Některé změny jsou drobné, ale významné.
Patková sedla jsou již skoro ve fyziologické pozici. Patky se rozšířily.

Srpen 2021: Kobylka si dobře zvykla na nové prostředí a trekové ustájení s dalšími dvěma koňmi. Koně často využívají trek ke hrám a oběhnou trek několikrát dokola během 15 minut. Okruh měří cca 400 m. Kopyta se během pěti měsíců velmi proměnila. Kopyta, která měla nízké podtočené patky a dlouhé špice mají nyní již patkové cibule nad zemí. Špice jsou kratší. Kopytní kost je u zadních nohou pravděpodobně nadále v pozici mírného negativního nebo nulového plantárního úhlu, ale vykazují výrazné morfologické zlepšení. Levé přední kopyto má pravděpodobně již nulový či mírně kladný palmární úhel a pravé předního kopyta oproti původního očekávání nabídlo ještě větší snížení patek. Zkrácená šlacha hlubokého ohýbače na toto snížení nereaguje negativně. Kobylka nekulhá a chodí dobře i po trimu. Občas stojí s předními nohami skoro vedle sebe. Majitelka si pořídila bezkostrové sedlo a střídá procházky na ruce s krátkými vyjížďkami v kroku. Očekávaná doba další rehabilitace je další cca rok a půl. Ukazuje se že, rehabilitace zadních kopyt s negativním plantárním úhlem bude trvat déle než kopyt předních. Doporučeno pravidelné fyzio a práce ze země pro zmírnění dopadů křivosti těla.

Levá přední srpen 2021
Pravá přední srpen 2021
Levá zadní srpen 2021
Pravá zadní srpen 2021. Patky se zvedají velmi pomalu a bude ještě trvat nějaký čas než se patkové cibule odlepí více od země.
Levá přední v rozmezí březen – srpen 2021
Změna bodu došlapu
Odhad polohy kopytní kosti březen 2021 vlevo a srpen 2021 vpravo
Pravá přední v rozmezí březen – srpen 2021
Odhad polohy kopytní kosti březen 2021 a srpen 2021
Levá zadní vlevo březen 2021, uprostřed červenec 2021, vpravo srpen 2021
Levá zadní v rozmezí březen – srpen 2021
Srovnání březen – srpen 2021 pravá zadní. Patkové cibule se po trimu nachází nad zemí.
Přední nohy v rozmezí březen – srpen 2021
Patková část mohutní

Stav přední nohy 20.9.2021:

Postoj u sena, kobylka je schopná stát s oběma předními nohami vedle sebe.

Stav k 4.3.2022: fyzioterapeutka hodnotí změny tvaru kopyt a stav těla kobylky kladně. Na začátku rehabilitace bylo výstupem kontroly fyzioterapeutky konstatování, že každá půlka těla této kobylky je jinak osvalená a jinak stavěná a vypadá to, že každá polovina patří jinému koni. V současné době jsou obě půlky těla osvalené více rovnoměrně, kobylka se pohybuje lépe a celkově se zlepšil její postoj. Pravé přední kopyto je stabilizované ve fyziologickém tvaru a probíhá pravidelné focení pouze levého předního kopyta. Zkrácená šlacha u pravé přední nohy nezpůsobuje potíže a nevykazuje nadměrný tah. Je pravděpodobné, že došlo k protažení svalů v horní části těla, které na šlachu navazují. Změny na zadních kopytech probíhají velmi pomalu a další fotky budou přidány, až budou změny více viditelné.

Po trimu
Remodelace kopytního pouzdra probíhá velmi zajímavě. Prolínají se změny v průběhu a sklonu přední stěny, linie korunky a sklonu a délce patek. Na fotce z 3/2022 lze vidět, že sklon patek je horší než v předchozích dvou fázích, ale narostly během stejného intervalu do větší délky a narovnala se linie korunky. V dalších fázích lze očekávat opětovné zlepšení sklonu patek.
Levá zadní
Levá zadní
Levá přední před trimem
Levá přední po trimu

Více o použité metodě trimu na: http://srovnejkopyta.cz/p3trim/