Charakteristika: kobylka appaloosa 9 let byla během léta 2019 ponechána cca 2 měsíce bez úpravy kopyt a kopyta byla v předchozím období trimována každých cca 6 týdnů. Začala chodit neochotně i po travnatém a písčitém povrchu. Od šesti let v období od jara do podzimu výrazně přibývá na váze. Je vidět nepoměr mezi velikostí těla a kopyt. Tělo je svalnaté, v létě s nadváhou a kopyta v poměru k tělu malá. Kopyta byla během roku 2020 více plochá než v minulosti.
Způsob chovu a krmení: pobývá 24/7 na 5 ha travnatých pastvin s dalšími koňmi. Celoročně se pase, k dispozici minerální liz a sůl, v zimě krmena senem.
Způsob využití: ježděna rekreačně v přírodě (5-20 km) a občas na pískové jízdárně, 1-3 x týdně. V letech 2017 a 2018 chodila kobylka obstojně na různorodých terénech včetně štěrkových cest i silnice. Kobylka byla obsednuta ve 3,5 letech. Poté půl roku pouze velmi postupné zvykání na váhu jezdce, převážně na jízdárně v kroku a klusu, procházky přírodou střídavě na ruce a v sedle. Od 4 let postupné prodlužování vyjížděk s jezdcem v sedle.
Stav kopyt: kobylka chodí celý život naboso. Do roku 2018 bez problémů, citlivější na kamenitých cestách. V letech 2019 a 2020 měla kopyta při delším intervalech mezi trimy tendence k prodlužování směrem dopředu. Kobylka byla sledována kvůli souvislosti pastvy a obezity. Proveden test na Cushingův syndrom (únor 2020), který vyšel jako negativní. Odebrán vzorek krve na test inzulinové rezistence, také negativní. Proveden rozbor sena a trávy s dobrými výsledky – žádným výrazným přebytkem či nedostatkem důležitých složek.
Trim: od 6ti měsíců věku po nákupu krácení kopytních stěn na úroveň chodidla, odlehčení kopytních stěn zkosením ve čtvrtích a ve špici, očištění staré rohoviny chodidla, žádná úprava střelky (pouze očištění staré nebo odlupující se rohoviny) a bylo v tom pokračováno s frekvencí každých 4-6 týdnů. Kopyto bylo drženo krátké, chodidlo a střelka zaangažovány do nesení váhy koně, viz. článek o závěsném aparátu: http://srovnejkopyta.cz/precenovany-zavesny-aparat/).
Září 2019: domluvena prohlídka fyzioterapeutkou, protože kobylka nechtěla cválat na pravou nohu. Byl nalezen zablokovaný spoj křížové kosti a provedena náprava. Kobylka chodí v této době již velmi dobře po travnatém a písčitém terénu. Nadále chodí v tomto období hůře po štěrkových cestách a silnici.
V únoru 2020 byl pořízen rentgenový snímek předního pravého kopyta. Kobylka má tenké chodidlo (0,7 cm u hrotu střelu, 1,2 cm cca v nejhlubším místě střelkové rýhy). Je ježděna 2x – 3 x týdně v různorodém terénu. Kopyta jsou vizuálně v dobrém stavu, ale při bližším zkoumání lze nadále pozorovat zlom. Rentgen ukázal tloušťku přední stěny v horní části 14 mm a v dolní části 16 mm, tzn. přední stěna nadále ještě nepřiléhá všude těsně ke kopytní kosti. Dle veterinářky jsou to následky travní laminitidy související pravděpodobně s inzulinovou rezistencí. Veterinářka doporučila hlídat růst špice a pravidelně jí odlehčovat. Je důsledně hlídán interval trimu 4 týdny.
29.4.2020 dorazily výsledky z laboratoře v Německu (Laboklin) a test na inzulinovou rezistenci je negativní. Veterinář z důvodu obezity kobylky doporučil odstavení z pastvy, jelikož nadváha negativně celkově ovlivňuje zdravotní stav koně (zatížení kloubů, tuková tkáň je aktivní a ovlivňuje metabolismus, větší váha působící na kopyto). Majitelka se rozhodla, že kobylka zatím nebude výrazně omezena v pastvě, zůstane ve stádě a bude zajištěno častější pohybování s botami. Ke konci roku 2020 bude proveden opětovný rentgen kopyta a bude ověřeno, zda chodidlo zesílilo a přední kopytní stěna roste paralelně z kopytní kostí.
V červnu 2020 pořízeny na zkoušku boty Renegate Viper na přední nohy. První vyjížďka cca 6 km v pořádku. Po druhé vyjížďce cca 8 km kobylce otekly šlachy na předních nohou. Zároveň při jízdě do kopce v lese kobylka neměla trakci ve špici, protože boty mají zakulacené špičky. Spěnky se prolamovaly dopředu. Je možné, že boty u kopyt s delší špicí také posunují překlop více dopředu což je při rehabilitaci těchto kopyt kontraproduktivní. Boty byly vráceny a kobylka je dále ježděna bez nich. Po travnatém povrchu se pohybuje dobře.
16.6.2020 kobylka zkontrolována chiropraktikem, protože opět nechtěla cválat na pravou ruku. Napravil jí SI spojení, pár žeber a rozmasíroval bedra, která byla ztuhlá.
12.8.2020 byl pro zajímavost zpětně zkontrolován údaj inzulinová senzitivita ve výsledku inzulinového testu. Tento údaj má mírně zvýšené hodnoty. Veterinář jej po předání výsledků testu v dubnu 2020 nijak nekomentoval. Na vyžádání a po poradě s jiným odborníkem veterinář nyní informoval, že to může značit začínající inzulinovou rezistenci. Jelikož větší pohybování koníka nebylo možné zajistit a koník je v létě zjevně obézní, majitelka přizpůsobí během zimy 2020 pastviny a kobylka bude v dalších letech odstavena společně s dalším koněm a celoročně krmena jen senem popř. dostane pastevní náhubek.
21.8.2020 Kopyta jsou v srpnu 2020 ( po roce) blízko fyziologickému tvaru, ale chodidlo prozatím nezesílilo, kolem hrotu střelky nadále pruží. Střelkové rýhy u hrotu střelku jsou velmi mělké. Na kopytním pouzdře jsou viditelné metabolické kroužky. Kobylka nechodí dobře po kamínkách a tvrdém povrchu a nyní v srpnu ani po travnatém povrchu pod sedlem (spojeno i se stavem svalů, viz níže). Změna trimu: majitelka začala brát při strouhání v úvahu více průběh osy prstu, která je trochu prolomená dozadu. Kobylce budou na zkoušku ponechávány vyšší kopytní stěny v patkách, cca 2-3 mm nad úroveň chodidla, aby byla osa prstu více v přímce.
21.9.2020 kobylku prohlédl nový sedlář za účelem napasování anglického sedla. Westernové sedlo, které bylo pro kobylku vyrobeno na zakázku v únoru 2020 je bohužel pro kobylku nevyhovující, protože kostra zasahuje až za poslední žebro. Kobylka byla opakovaně ztuhlá v bedrech a měla zablokované SI spojení. Nový sedlář si všiml ztuhlých svalů kolem lopatky. Doporučil pasování odložit a znovu zapojit fyzioterapeuta/chiropraktika. Chiropraktik kobylce opět napravil SI spojení a částečně rozmasíroval ztuhlé svaly v bedrech, kolem lopatky a kohoutku. Majitelka bude každý den kobylku masírovat dle doporučení a po další návštěvě v říjnu 2020 bude vyhodnocen stav. Ztuhlé svaly v bedrech mohou souviset s novým westernovým sedlem. Ztuhlé svaly kolem lopatky mohou souviset s tenkými chodidly a způsobem, jakým se kobylka díky tomu pohybuje (šetří se).
Od 1.10.2020 je kobylce podáván Ungulat na zlepšení a podporu růstu kopytní rohoviny.
24.11.2020 chiropraktik sdělil, že kobylka má nyní již velmi dobře pohyblivá záda a vše je v pořádku. V lednu 2021 majitelka znovu kontaktuje sedláře.
Stav kopyt k 20.10.2022: Přední i zadní kopyta jsou ve stavu velmi blízkém fyziologickému. Kobylka se pohybuje obstojně i po tvrdém a kamenitém povrchu. Zadní kopyta je třeba hlídat a přední stěnu udržovat dostatečně odlehčenou, aby se kopyto nevracelo k tvaru, který uvádí kopytní kost do pozice negativní plantární úhel. Odlehčování přední kopytní stěny zadních kopyt probíhá každých cca 14 dní. Kobylka je energická, v dobré kondici, zatím ještě s mírnou nadváhou. Během roku 2021 a 2022 vyzkoušeno více režimů s různým střídavým omezením pastvy dle klimatických podmínek.
Kobylce bylo v létě 2021 napasováno drezúrní sedlo Wintec z druhé ruky. Záda jsou v pořádku.
Majitelka vlastnila kobylku 7 let. Po tuto dobu dávala kobylka každý rok hříbě. Byla podkována na přední nohy. Přes noc pobývala v boxe a přes den ve výběhu o velikosti 1,5 ha. Párkrát do roka byla zapřažena do vozu na krátký výlet. Kobylka se přes léto pásla, v zimě krmena senem a příkrmována jádrem.
Po posledním porodu v roce 2018, kdy bylo kobylce 14 let, došlo k zadržení lůžka a následnému schvácení. Povolilo lamelové spojení u všech 4 kopyt a u předních nohou začala kopytní kost prorážet chodidlo. Kobylka zpočátku pomalu chodila, ale nakonec zůstala ve výběhu, protože do boxu už nedošla. Majitelka po dobu 2 měsíců zkoušela s veterinářem různá řešení. Nakonec bylo doporučeno uspání kobylky. Majitelka ještě zkusila zavolat doporučenou kopytářku, která kobylce sundala podkovy a za dohledu veterináře, který zároveň kobylce podával analgetika a další léčebné látky, započala rehabilitace pomocí trimu po vzoru volně žijících koní s budováním silného chodidla (Ramey, Landreville). Chodidlo se po 2 měsících trimování začalo zatahovat, kobylka dostala na přední nohy boty. Léčení bylo podpořeno podáváním léků na inzulinovou rezistenci. Lamelární spoje se začali obnovovat a od korunky začalo vyrůstat nové kopytní pouzdro.
Fotografická evidence sleduje pravé přední kopyto.
Kůň zakoupen cca ve 2,5 letech od chovatele, kde se narodil. Od odstavení ustájen v nedostatečně velkém boxe se skloněnou podlahou s každodenním chozením do výběhu na několik hodin. Často stál se zadními nohami umístěnými výše než byly nohy přední. Dodnes má trošku více viditelný hrbol křížové kosti, je pravděpodobné, že to souvisí s nepřirozeným postojem, ve kterém musel vyvíjející mladý kůň často pobývat. Nový majitel ustájil koně pastevním způsobem 24/7 (trvá dodnes), celoročně se pásl, v zimě dostával seno a max litr nízkosacharidových granulí denně, po celý rok minerální a solný liz, občas pár jablek či mrkev. Kopyta udržoval majitel od nákupu koně bosým trimem podle vzoru volně žijících koní. Časem uvedl nespravidelnost kopytního pozdra a patkových cibulí zadních nohou do větší rovnováhy. Disbalanci se nepovedlo odstranit úplně, avšak došlo k výrazné změně k lepšímu. Kůň se pohybuje velmi dobře a pružně i ve svých současných 17ti letech. Celý život od obsednutí využíván k dlouhým vyjížďkám do přírody po různých površích včetně kamenitých cest. Po štěrkových cestách je schopen pohodlně klusat.
Fotografická evidence sleduje levou zadní nohu.
Valach ČT, v roce 2012 mu bylo 9 let. Kůň byl od roku 2012 do roku 2015 bez podkov. Kopyta byla upravována metodou bosého trimu po vzoru divokých koní s důrazem na silné chodidlo a kůň využíván k rekreačnímu ježdění zejména do přírody. Původní kopytní pouzdro z roku 2012, ze kterého bohužel chybí fotografie, mělo hladkou stěnu, ale bylo vysoké s vysokými patkami, se slabým chodidlem a rozplazenými rozpěrkami. Kůň nechodil dobře po štěrkových cestách ani v kroku. Na jaře 2015 chodil kůň velmi dobře po travnatém a písčitém povrchu včetně skákání. Po kamenitých cestách byl schopen jít uspokojivě krokem.
Během léta 2015 byl kůň prodán novému majiteli, který jej začal trénovat pro hobby parkurové a military závody. Kůň byl přesunut do boxového ustájení s celodenním pobytem na pastvině, dokrmován jadrným krmivem a nakován na přední nohy. Další detaily jsou neznámé.
Fotografická evidence sleduje levé přední kopyto.